Skip to:

Notice of Appointments by Governor Dayton

June 28, 2013
ST. PAUL, MN – Today Governor Mark Dayton announced the following appointments to the Campaign Finance and Public Disclosure Board, the Center for Rural Policy and Development, Minnesota Academic Excellence Foundation, and the Rural Health Advisory Committee.  
  
Edward Oliver – Deephaven, MN
Campaign Finance and Public Disclosure Board
Public Member
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Greg McCollough

Eunice Biel – Harmony, MN
Center for Rural Policy and Development
Rural Town Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 7, 2019
Replacing: Michael Brethorst

Dawn Hegland – Appleton, MN
Center for Rural Policy and Development
Business Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 7, 2019
Replacing: William McCormack

Anne Klein – Pine City, MN
Center for Rural Policy and Development
Business Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 7, 2019
Replacing: John Monson

Tim Velde – Granite Falls, MN
Center for Rural Policy and Development
Farmers Union Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 7, 2019
Replacing: Cynthia Johnson


Rev PM Crowley Hillstrom – Robbinsdale, MN
Minnesota Academic Excellence Foundation
Education Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Shelia Williams Ridge

Patrice Tetta – Minneapolis, MN
Minnesota Academic Excellence Foundation
Business Representative
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Reappointment

Representative Clark Johnson – North Mankato, MN
Rural Health Advisory Committee
House Majority Member
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Representative Steve Gottwalt 

Senator Tony Lourey– Kerrick, MN
Rural Health Advisory Committee
Senate Majority Member
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Senator Julie Rosen

Senator Julie Rosen– Fairmont, MN
Rural Health Advisory Committee
Senate Minority Member
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Senator Tony Lourey

Representative Joe Schomacker – Luverne, MN
Rural Health Advisory Committee
House Minority Member
Effective: June 30, 2013
Term Expires: January 2, 2017
Replacing: Representative Larry Hosch